pátek 16. ledna 2015

Another Larch tree - first styling

Soon after I and my master Jan finished my tripletrunk Larch introduced in previous post I was spending one afternoon styling this another one. It is the yamadori that was collected in the same time and in the same location like that triple trunk Larch. Main feature of this middle-size Larch is in its dramatic scar and shari and its interisting (but also problematic) base. See story of this tree below.

Druhá prosincová seance s modříny zahrnovala první tvarování tohoto středně velkého modřínu, který jsem našel a vyzvedl ve stejnou dobu a na stejném místě jako předchozí představený trojkmen modřínu "Žížaláku". Strom mě zaujal svojí "roztomilou" velikostí, dramatickou jizvou na kmeni a hravou (ale také problematickou) bází. Představuji vám vývoj dalšího mého modřínu.


Konec dubna 2013 - čerstvé yamadori/Just a few hours after collection, April 2013 
Bližší pohled na shari na kmeni/Closer look on shari
únor 2014 - strom po první růstové sezoně/February 2014 - after first growing season
After two seasons in my garden this tree seemed quite in the mood for some serious first shaping, with better structure and new brances and also deeply rooted.

Po dvou sezonnách růstu u mě na zahradě se strom těšil dobrému růstu a jeho neuspořádaná podoba si doslova žádala o první tvarování. Strom novými přírůstky zlepšil tvarovací možnosti své koruny a v nádobě hluboce zakořenil.  

Prosinec 2014 - před prvním tvarováním/December 2014 - after first styling
Další pohled/Another side of this tree

Další pohled/Another side of this tree
At the very beginning of thinking about future shape of this yamadori I wasn´t quite sure about it. When my Master saw this larch we discussed some possibilities and he gave me some advices how to create this tree. I had really great time styling this tree, Larches are really great and relative easy trees for shaping. I had to partially split that main cascading branch from trunk and shape it more downwards. Jins vere shortened and modified as well as shari was.

Ještě než došlo na samotné tvarování, diskutoval jsem s Honzou Bučilem možnosti a techniku natvarování. Dostalo se mi jasné představy o tom, jak by měl strom vypadat. Při samotném tvarování jsem se opět přesvědčil o tom, že modříny jsou opravdu velmi vděčné a "hravé" stromy. Tvarování proběhlo bez nejmenších problémů, zásadní bylo naštípnutí jedné ze silnějších větví a její natvarování do kaskádovitě padajícího tvaru. Upraveny a zakráceny byly také jiny a mrvé dřevo. Zvýrazněno bylo i shari, které se pravděpodobně v růstové sezoně opět zacelí, ale i tak bude splňovat hezký prvek celého stromu. 

Výsledek tvarování/Final result

Detail of shari

And at the end of the day my Larch looked in my opinion better than before (and certainly better "live" than from pictures here) :). Although I know it is not tree with enormous potential I always really enjoy working and training my skills on this middle-sized Larix from my collection.

Na konci dne jsem byl s výsledkem velmi potěšen a dokonce se mi zdálo, že modřín vypadá lépe než předtím (vždy ta lepší varianta) :). Ačkoliv jsem si vědom, že se nejedná o strom s bůhvíjakým potenciálem, práce s ním a trénink mých dovedností na něm mě vždy velmi baví. Snad to se mnou bude nadále bavit i tento modřín a poroste do krásy - tak jako dosud.    

Žádné komentáře:

Okomentovat