pátek 9. ledna 2015

Modřín "Žížalák"/European Larch - first styling

European Larch was my tree of the December. Actually, I worked on my tree yamadori larches from my collection. 

First Larch from my pictures below is yamadori tree which was collected by me in Czech Forest in April 2013. This tree grabbed my attention becouse of its tree trunks growing from the same base  and its elegancy.

Prosinec byl pro mě z bonsajového hlediska měsícem modřínů. Pracoval jsem postupně na třech těchto rostlinách z mojí sbírky. 
První níže prezentovaná rostlina je yamadori z českých hvozdů, které jsem vykopal v dubnu 2013. Jak je patrné z fotografií, rostlina je zajímavá svými třemi kmeny, elegancí i slušnou společnou bází všech tří kmenů.  
Začátek bonsajového života tohoto modřínu, yamadori 4/2013/Fresh yamadori and the start of bonsai life for this European larch in 4/2013
First growing season after collection was with absolutely no difficulties and the larch was growing really well with some new growth. My Larch spent winter 13/14 in good shelter and I worked on this tree just because of very light pruning of some absolutely unwanted branches.

První růstovou sezonu probíhalo vše bez nejmenších problémů a modřín bez jediné váhání pokračoval v růstu a vesele kořenil. V první zimě u mě na zahradě modřín stále ještě odpočíval, provedl jsem pouze několik menších střihů větví, které byly do budoucna zbytečné. 
Po první růstové sezoně, únor 2014/After first growing season in my garden 2/2014
First spring and complete season 2014 was this Larch in really good condition again. I managed that its ready for some careful first styling.

Sezona 2014 probíhala opět bez problémů a modřín dvakrát prorašil. Usoudil jsem, že modřín je připraven na svoje první tvarování, navíc u rostliny nebylo potřeba dělat nějaké dramatické ohyby a frézování.  

Před prvním tvarováním 12/2014/Before first styling 12/2014

Před prvním tvarováním 12/2014/Before first styling 12/2014
And finally in this december 2014, almost 2 years after collection, was this triple trunk Larch with me on workshop by Jan Bučil. We worked together on this tree and at the end of that day we were really satisfied with the result. I personally quite like this tree and always wanted to give this tree some poetic and original name. However, my master Jan nicknamed this Larch "Žížalák", that can be translated like a "Earthworm" tree. :)

A tak, v prosinci 2014, necelé dva roky od vykopání, jsem modřín vzal s sebou na vánoční workshop s Honzou Bučilem.  Společnými silami jsme vytvořili rostlinu, se které jsme se oba ke konci dne oba těšili. Tenhle modřín jsem si oblíbil, chtěl jsem také vymyslet poetické jméno vystihující jeho eleganci a originalitu, nicméně Honza modřín překřtil na "Žížaláka" :).
Front side


Me and my "Earthworm" larch tree

Žádné komentáře:

Okomentovat